Péče o bišonka

Udržování čistoty

Čistotě se pejskové učí různě dlouho. Chce to od chovatele velkou trpělivost. Pejska za loužičku nikdy nebijte rukou, pouze novinami. Nikdy mu do loužičky nestrkejte čumáček. Je to vůči pejskovi ponižující a mohl by se zatvrdit. Do šesti měsíců je zbytečné požadovat 100% čistotu. Zvykněte pejska na slovo „fuj“. Které proneste přísným hlasem. Hlavně s ním choďte často ven a při močení mu říkejte „udělej loužičku“ a pak ho pochvalte. On se časem na tento povel naučí močit. Musíte ho za to odměňovat piškotem. Doma mu k pelíšku dejte plínu (nebo kousek novin) a on bude chodit močit tam. Vždy ho pochvalte.

Do devíti měsíců se mu mění zoubky. Do té doby bude všechno kousat. Je dobré mu dát něco na kousání. Třeba kostičku z buvolí kůže, uzené vepřové ucho nebo jiný vhodný předmět.

 

Česání

Péče o srst není náročná, rozhodně však vyžaduje pravidelnost a pečlivost.

Od nejútlejšího mládí musíte pejska kartáčovat. Já učím štěňata návyku na hřeben již od 5. týdne věku.  Bišonka česejte 1x - 2x týdně, záleží na kvalitě srsti, ale také na počasí a životním režimu psa, tj. činnostech, které s ním podnikáte.

Pejska lze česat na běžném stole, kde však budete potřebovat protiskluzovou podložku, případně si můžete třeba večer u televize rozprostřít na zem jen deku, přidržet si pejska mezi nohama a česat. Tento způsob se při česání bišonků osvědčil mně.

 

Pokud svého psa na stříhání srsti, vytrhávání chloupků z uší, vymačkání análních žlázek a zastřihování drápků svěříte do rukou profesionálovi, budou Vám pro údržbu srsti stačit následující potřeby: 

  • kartáč s bodlinkami (tzv. drapák)
  • hřeben s řídkými zuby
  • hřeben se středně řídkými zuby
  • hřeben s hustými zuby

 

Postup při česání

1.      Pejska nejprve rozčešte, respektive ho kartáčem – drapákem prokartáčujte po celém těle, nenechejte žádnou vrstvu nepročesanou, nevynechat místa za ušima, v podpaží, ve slabinách, na bříšku a na nohách - to jsou problematická místa, která bývají majiteli nejvíce zanedbávána a které si bišonci obzvlášť neradi nechávají česat, ale musíte být nekompromisní hned od začátku.

2.      Pejska si nastříkejte přípravkem proti zacuchání (já používám "Moisturizing Coat protector & enhancer - Hydratační sprej s norkovým olejem" od firmy
 #1 All Systems www.profikosmetika.cz.) a hřebenem s řídkými zuby důkladně česejte od kůže (pokud narazíte na odolnější „pucek“, postříkejte ho, vezměte srst u kůže do ruky a češte tak, aby to pejska nebolelo).

3.      Až budete na této části projíždět bez zadrhávání hřebenu, vezměte si hřeben se středně řídkými zuby a celou oblast pročešte. Tím srst zbavíte uvolněných chlupů, které nevyčesal řídký hřeben.

4.      Poslední fáze je pročesání drapákem. Takto pročešte postupně celého psa. Celé česání ukončete podáním pamlsku.

 

Důležité upozornění: hřeben veďte vždy po kůži psa, nikdy ho nevyčesávejte tak, že zaklesnete hřeben do srsti a pak táhnete do výšky (respektive směrem od psa). Psa to skutečně velice bolí a není to vůbec efektivní.

Bišonci se kartáčují zásadně proti srsti.

 

Pokud tento postup provádíte jednou nebo dvakrát týdně, bude na těle psa jen minimum míst, která by Vám dala při česání příliš námahy. Psa čeště VŽDY suchého (kromě míst, které nastříkáte prostředkem proti zacuchání nebo naředěným kondicionérem). Když budete svého bišonka takto pravidelně česat, nebudou se mu v srsti tvořit žádné velké plochy zplstnatělých míst, pes se nebude česání bránit a vám bude celá procedura trvat v závislosti na vaší zručnosti maximálně 15 – 20 minut.

 

Nosí-li pejsek kombinézu či svetřík, je nutné o srst pečovat denně. Srst, o kterou se látka tře, má větší sklony k plstnatění. U kombinéz s nohavičkami ukončenými gumičkou dochází v místě, kde se gumička v tunýlku dotýká nohou k náramku z plstě. Je potřeba v tomto místě denně nohy pečlivě vyčesat.

 

Problematická místa na těle psa:

·         Oblast za ušima (tvoří se zplstnatělé žmolky)

·         Uši, především na okraji boltce (zplstnatělá srst tvoří celistvé plochy)

·         Vousy a srst pod bradou psa

·         Končetiny, dole u prstů a v podpaží

·         Slabiny a vnitřní strany zadních končetin

 

Pod plstěmi mohou vznikat plísně, drží se tam voda, nečistoty, a v neposlední řadě to psa obtěžuje, protože ho to tahá.

 

Stříhání

Bišonek nelíná, ale má předepsaný sestřih. Srst bišonkovi roste stejně jako lidem vlasy, takže se také musí asi jednou za 3 měsíce ostříhat. Počítejte s tím, že pokud chcete, aby váš bišonek byl skutečný „bišonkovatý“, bude lepší jeho stříhání svěřit odbornici. (A teď nemám na mysli odbornici na stříhání jiných psích plemen jako pudlů či kokršpanělů). Nechcete udělat z vašeho bišonka pudla, nebo ano? To by to mohlo dopadnout nevalně. Perfektně ostříhaný bišonek vypadá skutečně jako plyšová hračka.

Doporučuji: ve čtyřech měsících pejska ostříhejte na délku srsti 2 cm. Poté mu krásně zhoustne a doroste do patřičné délky. Dejte pozor, aby Vám pejska střihem nezkazili. 

 

Koupání

Důležité pravidlo: než začnete psa koupat, musí být vždy dokonale rozčesán!!!

Bišonka koupeme podle potřeby od věku sedmi týdnů. Za obvyklých podmínek a počasí je to asi jednou za 4 týdny.

Dnes jsou již na trhu šampony i pro ty nejmladší věkové kategorie.

Já používám "Super-cleaning & conditioning shampoo - Jemný šampón s kondicionerem" od firmy #1 All Systems www.profikosmetika.cz. Jedná se o speciálně vyvinutý šampón, obohacený kondicionéry, který čistí důkladně aniž by srst vysušoval nebo zjemňoval. Vyplachuje se rychle a komplexně (beze zbytku) a zachovává srst zářivou a bez veškerých nečistot. Skvěle zabraňuje zacuchání a zamotání srsti z toho důvodu, že ze srsti jsou odstraňovány pouze přebytky oleje a nečistoty, ale přirozený maz zůstává zachován. Je bezpečný a jemný tak, aby mohl být používán dokonce každý den. Je bezpečný i pro tu nejcitlivější pokožku a srst, pro štěňata, kojící feny a kočky. Nekupujte ty šampóny, které slibují bílou, zářivou srst apod. I žlutých šampónů se vyvarujte, dělají se po nich tmavé skvrny.

1.      Do vany si připravte protiskluzovou podložku (kterou koupíte běžně v obchodě a kterou možná používáte i pro sebe). Je pro tento účel výborná, jednak proto, že se pes na kluzkém povrchu vany cítí bezpečněji a jednak proto, že když má tendenci z vany vylézat, neklouže a nesmýká se, takže ho tam snadněji udržíte. Je také dobré připravit si polštářek pod kolena. Je totiž lepší si k vaně kleknout, než být nad psem celou dobu shrbený a pak se nemoci narovnat.

2.      Nařeďte si šampon "Super-cleaning" do litrové nádoby (osvědčila se mi vymytá láhev od přípravku na nádobí, protože má násosku a lze z ní tedy šampon na psa lít tenkým proudem), a to v poměru 1:2.

3.      Psa dejte opatrně do vany. Středně silným proudem vody přiměřené teploty pak namočte psa po celém těle. Nestříkejte na psa vodu z větší vzdálenosti, bývá jim to nepříjemné. Začněte odzadu a plynule přejděte dopředu k hlavě. Dávejte pozor na oči a na uši a důkladně splachujte. Zde se mi osvědčilo, (více než dávat doporučovanou vatu do uší stejně se promočí), aby psovi nenatekla voda do uší: jednou rukou chytit obě uši pod bradou. Táhnout mírnou silou dolů a při tom sprchovat vršek hlavy. Poté ucho odklopte, prsty přikryjte zvukovod a sprchujte líce a vnitřní osrstěnou část ucha. Posléze ze strany vousy a bradu.

4.      Našamponujte psa po celém těle, pak opláchněte a celou proceduru zopakujte.

5.      Pokud je na těle psa špinavější místo, které stále odolává, promněte jej neředěným šamponem, nechte chvíli působit a poté spláchněte.

6.      Perfektně opláchnutého psa nechte, aby se ve vaně otřepal.

7.      Velkým froté ručníkem vymačkejte vodu ze srsti a zabalte ho do jiné velké osušky tak, že mu kouká jen čenich. Asi na 15 minut si s ním sedněte a mnutím a pomačkáváním přes osušku po celém těle psa odsávejte do osušky přebytečnou vodu ze srsti. Pořádně promněte i uši, ty bývají vodou nasáklé nejvíce, a jejich fénování trvá nejdéle.

8.      Poté vysušte a vyfénujte. Přitom češte.

9.      Kondicionér u svých bišonků nepoužívám. Pokud ho budete chtít použít, měl by to být vždy speciální kondicionér pro pudly nebo bišonky.

 

Péče o uši

Při česání prohlížejte uši. Maz vyčistěte vatou nebo gázou na prstu, namočenou v dětském olejíčku nebo použijte kapky na čištění uší. Já používám Ear Cleaner od firmy Beaphar - kapky nakapete do zvukovodu a lehce masírujete u kořene ucha, pak očistíte papírovým kapesníkem nebo vatovým tampónem. Nepoužívejte vatové tyčinky. Chloupky z uší vytrhávejte, způsobují záněty. Pokud nemáte speciální pinzety, kterou používají veterináři, postačí vám úplně obyčejná pinzeta - nejlépe nějaká bez ostrých hran. Vytrhávat můžete také pomocí peánu, kterým chloupky tahem vytáhnete.Doporučuji vytrhat vždy jeden den jednou ucho a to hlavně zevnitř zvukovodu a pak ty více vnější. Trhat můžete podle potřeby, ale mělo by to být alespoň jednou za měsíc.

Existuje vynikající přípravek od firmy Bio-Groom pudr  Ear Poderkontakt: www.cockers.cz, který jemně nasypete na chloupky v uchu, promnete v prstech a pak již jen velmi lehkým tahem vytrhnete. (Pokud pes nechce držet nebo si na to netroufáte, vytrhá psovi chloupky z uší střihač při úpravě, ale vždy je lepší to udělat před koupáním).

 

Péče o oči

Největší starosti mají většinou majitelé bišonků s očima. Nadměrné slzení se sice vyskytuje i u jiných plemen, ale díky bílé barvě srsti je to u bišonků více vidět. Samotným pejskům to sice nevadí, ale není to na pohled vůbec pěkné, protože slzy barví srst do růžova či až do rezava!
V případě, že se Vám chloupky kolem očí barví od slz, stírejte slzy dříve, než stečou na srst a dbejte na to, aby chloupky kolem očí byly vystříhané a nemohly je dráždit. Zatím na tento problém nejsou žádné kapky ani masti. Bohužel s tímto jevem nejde v praxi nic moc dělat. V zásadě byste měli nejprve zjistit, jestli není srst v okolí očí příliš přerostlá, a nedráždí tak oko mechanicky. Vyloučíte-li tuto možnost, zbývá vám ještě jedna - "protažení" očních kanálků. Jedná se o drobný zákrok, který vykoná veterinář při lehké narkóze. Ne každému pejskovi to však pomůže, mnozí se tím však zbavili slzení navždy.

K čištění očí a jejich okolí používám přípravek "Oftal" oční kapky pro psy, které předchází podráždění ze špíny a prachu a zamezují tvorbě tmavých skvrn pod očima. K očištění slzami obarvené srsti doporučuji "Odstraňovač skvrn pod očima SENSITIV" od firmy Beaphar a krycí krém "BIO-GROOM STAIN FREE", který okamžitě potlačí skvrny od slz a nedokonalosti ve vybarvení na bílé srsti. Zakryje vady a přitom zachovává přirozený vzhled srsti. Opakovaným použitím lze dosáhnout postupného zesvětlení skvrn. Krém zároveň působí jako ochrana proti zabarvení slzami.

 

Drápky a ťapky

Bišonkům, jelikož žijí většinou v bytě, je třeba čas od času zkracovat drápky, tak jednou za tři měsíce. Existují speciální kleště tzv. gilotinky, které koupíte v obchodě s potřebami pro psy. Manipulace je velmi jednoduchá a snadno ji zvládnete, pokud vám to někdo poprvé předvede! Nikdy svému pejskovi nestříhejte drápky obyčejnými nůžkami - bylo by to pro něj bolestivé a třepily by se mu. Pozor! Raději nechejte kousek průhledné rohoviny, než aby pejskovi tekla krev. Zasáhne-li se nerv, může pejsek i ochrnout. Nejlépe je stříhat drápky po koupeli, kdy jsou změklé a půjde to snadněji. Jestliže si netroufáte, a jdete s pejskem na stříhání k profesionálovi, je tato služba součástí úpravy nebo drápky ostříhají i na veterině.

Polštářky na ťapkách promazávejte vazelinou dle potřeby, aby nepraskaly. (Pozor v zimě na solené cesty, pokud můžete, vyhýbejte se jim. Nebo ošetřete packy vazelinou nebo mastným krémem, protože sůl ťapkám škodí. Existují i balzámy na ťapky pro psy). 

 

TIPY PRO VÁS

  1. Stříhejte drápky raději častěji, můžete tak odstřihovat malé kousky a riziko zastřižení je menší.
  2. Má-li vaš pes bílé drápy, je jejich stříhání snadnější. Stačí se podívat na drápek při dobrém osvětlení a uvidíte růžový vnitřek. Do toho střihnout nesmíte. Většina psů má ale drápy černé a tam pak stříháte naslepo a snáze může dojít k zastřižení s krvácením.
  3. Nestříhejte drápek rovně, ale trochu zešikma. Delší strana má být ta nahoře, kratší pak vespod drápků. Drápek pak pěkně leží na povrchu a obrušuje se rovnoměrně.
  4. Nestříhejte bez pomocníka. Psa je nutno dobře přidržet - v náruči nebo na stole. Chce to klid, trpělivost, ale na straně druhé i rozhodnost.
  5. Pokud si pes za žádnou cenu nechce nechat drápky ostříhat nebo sami do toho nechcete jít, vyhledejte včas pomoc profesionálů. Problém se nevyřeší jeho neřešením, ba naopak. Dříve nebo později drápky budete stejně muset stříhat. A může to být již s komplikacemi.
  6. Pohyb na drsném povrchu drápky přirozeně obrušuje, proto například procházky po asfaltovaných plochách přerůstání drápků zpomalují.

 

Péče o zoubky

Co se týče zubů, pokud bude váš pejsek okusovat hračky z buvolí kůže, které mu koupíte na hraní, pak máte vystaráno, než trochu povyroste. Kolem jednoho roku doporučuji koupit gel na čištění zoubků, protože zoubky začnou žloutnout. Později by mohl mít problémy se zápachem z tlamičky a mít zubní kámen.

 

Fénování

Před samotným fénováním psa pročesejte drapákem a pak ho střídavě po celém těle fénujte. Proud vzduchu z fénu nasměřujte na tu část, kde budete fénovat a drapákem neustále srst česejte až do úplného usušení. Pokračujte po celém těle, až má pes srst všude suchou a dokonale rovnou. Musíte stihnout natáhnout srst po celém těle, než vám pejsek uschne. Pak už nenatáhnete nic a váš bišonek bude kudrnatý, což nejí zrovna uspokojivý výsledek náročné práce. Pokud bišonka správně rozčešete a vysušíte, bude mít srst rovnou. Tak musí být srst připravena na stříhání. Poté psa znovu celého pročesejte drapákem a hřebenem s řídkými zuby ověřte, že nikde není žádný zapomenutý cucek srsti. Opět asi 3 minuty fénujte psa po celém těle, abyste měli skutečně jistotu, že srst je opravdu všude suchá. Ve finální úpravě je srst na ocase rovná a hebká, a když ho bišonek nadhodí nad záda, vytvoří překrásnou labutěnku.

 

Vlastní koutek

Každý pejsek musí mít svůj pelíšek. Povel „místo“ musí být pro pejska příkazem, že se má odebrat do svého koutku. Toto soukromí respektujte, nikdy ho z něj násilím nevytahujte. Je to jeho azyl, kde se má cítit za všech okolností v bezpečí.

 

Vzrůst a velikost

Vzrůst Vašeho pejska bude takový, jak ho Vy jídlem ovlivníte, i když částečně je velikost vrozená. Hlavně neučte pejska na sladkosti, i když umí krásně loudit. Za odměnu dávám dětské piškoty nebo sušené masíčko.

 

Krmení

Štěňátko do stáří 3 měsíců krmte čtyřikrát denně, později dvakrát denně – ráno a večer. Krmte kompletním granulovaným krmivem pro štěňata. To tvoří základ stravy. Já krmím vysoce kvalitním krmivem Royal Canin. Granule můžete ochutit krupicí, jogurtem, vařeným masem apod. Jako doplněk stravy můžete podávat psí konzervy, předvařené těstoviny, spařené nebo čerstvé vločky, burisony. Vnitřnosti, knedlíky a brambory vynechejte. Pravidelně mu dávejte zeleninu. Pozor na mrkev – způsobuje žluté skvrny. Podávejte jí s něčím mastným, aby se vyloučil karoten. Taktéž pozor na zeleninu, která nadýmá. Milují červenou řepu a sýry. Tvarůžky čistí střeva. Vařená vejce omezeně, podporují růst. Mléko nepodávejte, můžete ho nahradit tvarohem, ale pozor – podporuje vzrůst. Ovoce můžete podávat také. Na zahuštění stolice jsou dobré kosti (z pečeného kuřete, ne vařeného – kosti se štěpí a mohou se pejskovi zapíchnout v krku) a vařená rýže s dušenou mrkví. Pokud však pejsek bude mít průjem více než dva dny, musíte navštívit veterináře. Pejsek musí mít stále k dispozici čerstvou vodu.